جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1396/1/19 تعداد بازدید: 857 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
خرید و فروش و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع شد

نمایندگان مردم در خانه ملت خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده را ممنوع کردند.


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی روز چهارشنبه، 16 فروردین ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده (8) این لایحه با 123 رأی موافق،  16 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع  215 نماینده حاضر در جلسه با آن موافقت کردند.

براساس ماده 8 این لایحه خرید و فروش و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع شد.

در ماده 8 لایحه هوای پاک آمده است: تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلفند وسایل نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسوولیت خود را از این جهت نزد یکی از موسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند. تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده، بر اساس آیین‌نامه ای است که حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیأت وزیران می رسد.

حمل بار و مسافر، صدور گواهی معاینه فنی، تخصیص بیمه شخص ثالث، خرید وفروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع می باشد. پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، محدوده‌ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است جریمه می‌نماید.

تبصره1- دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو را فراهم کند.

تبصره 2- دولت مکلف است در بودجه سالیانه ردیفی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده موجود با کارمزد چهاردرصد (4%) با بازپرداخت ده ساله تعیین کند و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد